Det måste till breda lösningar med mycket "direkt tid". Det är viktigt att möta både ungdomar och föräldrar där de befinner sig. Staffanstorps kommun strävar efter att bli en mer aktiv aktör som kan reagera snabbt med öppna insatser som bygger på att handla här och nu.
Ungdomscoacher motiverar och stödjer
Situationen på dagtid på främst högstadieskolorna förbättras avsevärt genom att ungdomscoacher kan jobba med de elever som skolkar mycket och som många gånger inte alls kommer till skolan.
Social rådgivning i öppenvård startas för familjer och unga (projekt Fenix)
IFO i Staffanstorp har under 3 år utvecklat missbruksvården i kommunen. Detta har skett genom Kompassens vårdkedja; motivation-behandling-eftervård. Behov finns att utöka arbetet med en mera förebyggande verksamhet som riktar sig till unga vuxna mellan 16-24 år och i förkommande fall deras föräldrar/närstående.
Resurscentrums verksamhet vidgas
Förstärkning av socialrådgivningen ( behandlingspedagog ) bland ungdomarna behövs och ger resurscentrum möjlighet att snabbt komma igång med insatser.
Resursskola inrättas
Under ett antal år har det funnits elever som har så stora problem att skolorna inte själva kan hantera situationen. Resursteamet har tagit emot en del av dessa elever och någon har fått placering på annan ort, men det ger ändå inte en lösning för alla eleverna. Under 2009 har behovet av stöd ökat. Som en lösning på denna problematik föreslås att det startas ett "akutskoldaghem" i Skåningens lokaler och att det anställs tre pedagoger för att driva verksamheten.
Feriearbeten under alla lov
Ett sätt att skapa meningsfull fritid åt några av de ungdomar som beskrivs ovan är att låta dem arbeta under loven.
Kontakt i ärendet är Michael Sandin, kommunstyrelsens ordförande
046-25 12 47, 0709-35 12 47 eller via e-post michael.sandin@staffanstorp.se