Förskolan i Staffanstorp -

många valmöjligheter

I målarrummet på Lilla Emilia, Staffanstorps senast tillkomna förskola, är det full aktivitet.
Varje dag välkomnas nästan 1500 barn till förskolorna i Staffanstorp, och för varje månad som går blir barnen fler.
-Staffanstorps kommun lockar många barnfamiljer till sig. Det tycker vi är positivt och glädjande, säger utvecklingsstrateg Inga-Britt Henriksson.

I Staffanstorps kommun kan du som förälder välja mellan 25 olika förskolor, två öppna förskolor samt familjedaghem. De kommunala förskolorna är elva stycken. De fristående är fjorton, fördelade på åtta olika ägare, och fler är på gång!

Även bland inriktningarna syns en spännande mångfald; Reggio Emilia-inspirerad, Montessori, i S:t Staffans församlings regi, de öppna förskolorna dit barnen kommer med sina föräldrar, eller familjedaghemmet, där ett fåtal barn vistas i småskalig hemmiljö.

Olika ägarformer behandlas på likvärdigt sätt.
Att olika ägarformer ska kunna verka på samma villkor och behandlas på likvärdigt sätt, är den politiska ambitionen. Den utbildning som treklövern satsade för att stärka rektorer och förskolechefer
i deras ledarroller, erbjöds samtliga aktörer att delta i.

-Ledarskapet betyder oerhört mycket för en verksamhets utveckling och det har varit mycket positivt att under tre terminer ge alla våra ledare möjlighet och stöd att utvecklas i sin roll.

Från kommunal tillsyn till vitamininjektion
Tillsynen av förskolor sköts enligt lag av kommunen, vanligtvis en tjänsteman som vid något tillfälle besöker förskolorna, samlar in uppgifter och skapar sig en ögonblicksbild.

-Vi har valt att gå ett steg längre. Den vanliga måttstocken, med de traditionella nyckeltalen som till exempel antal barn per personal, sade oss alldeles för lite, understryker Inga-Britt.

Genom ett långsiktigt och nära samarbete med adjunkterna Per Dahlbeck och Pia Nilsson vid
Lärarutbildningen i Malmö, har ordet tillsyn fått en betydligt vidare innebörd och även lett till att andra saker har utvecklats i Inga-Britts ögon:
-Nu går arbetet vidare med en tillsyn som är värd sitt namn. Vi har också fått till stånd den viktiga pedagogiska dialogen, där barns lärprocesser redan i förskoleåldern lyfts fram och pedagogernas arbete synliggörs. Från många av dem som jobbar på förskolorna har vi
fått höra att det är en riktig vitamininjektion.

Plats för fler barn
Efter sommarlovet väntar arbetet med att förbereda för förskolans nya läroplan. Om allt går enligt regeringens tidplan kommer den att träda i kraft 2011.

-Den är en omarbetning och ett förtydligande av läroplanen från 1998 och sådana innebär alltid kreativa processer ute på varje förskola. Den nya läroplanen sätter verkligen fokus på förskolans inre arbete, förklarar Inga-Britt entusiastiskt.

Fler glada, vetgiriga barn för varje månad som går, men räcker platserna till alla?

-Det ska vi se till att de gör, lovar Inga-Britt och i höst öppnar ännu en förskola mitt i Staffanstorp.

Vittra, en privat aktör som driver ett trettiotal förskolor runt om i Sverige, etablerar sig här!

Text & Foto: Ann Mellblom för Staffanstorps Aktuellt

Senast uppdaterad:

2010-02-22 15:27

Staffanstorps kommun  |  245 80 Staffanstorp  |  Tel: 046-25 11 00  |  Kontakta oss  |  Om webbplatsen  |  OrgNr: 212000-1017